Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
26272829300102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31010203040506
Spalis
    2022     
Paluknio seniūnija

Trakų rajono savivaldybės administracijos
Paluknio seniūnė Marija GOLUBOVSKA
LT-21168, Paluknys
Trakų r. sav.
Tel. 8~ 528 61233, tel. mob. 8~616 28950
El.p. [email protected]

Paluknio seniūnijos žemėlapis

Paluknio seniūnija yra pietrytinėje Trakų rajono dalyje, nutolusi nuo rajono centro 28 km. Jos teritorija užima apie 14 tūkst. ha plotą. Paluknio seniūnijoje yra 14 kaimų, tarp kurių atstumas – 3-14 km: Bakieriškės, Barakai, Dainiai, Kajetoniškės, Kiauliškės, Liepynai, Lukonys, Madžiūnai, Mamavys, Paežerėliai, Pakrempė, Paluknys, Žvėrynas, Naujasodžiai. Didžiausi iš jų – Paluknys, Madžiūnai, Mamavys.
Paluknio seniūnijos teritorijoje yra daugiau kaip 80 km kelių. Iš jų žvyrkeliai sudaro 6,5 km, gruntiniai keliai – apie 50 km. Seniūnijoje gyvena 1562 gyventojai.
Seniūnijos centras – Paluknys – įsikūręs palei Luknos upę, nuo kurios ir kilo vietovės vardas. Paluknys istorijos šaltiniuose pirmąkart paminėtas XVII a.
XIX a. pradžioje Paluknio dvarą nusipirko Vilniaus universiteto profesorius Johanas Frydrichas Volfgangas. Jis 1829 m. perkėlė iš Aluonos į Paluknį šv. Jono Krikštytojo koplyčią, tuo padėdamas Paluknio parapijai pamatus. Profesorių sužavėjo gražios apylinkės ir įvairiomis vaistažolėmis turtingos tuometinės Paluknio pievos palei Lukną. J. F. Volfgangas Paluknyje įsteigė ir pirmąją vaistinę. Senosiose Paluknio kaimo kapinėse išlikęs Marijos Emilijos Volfgang, mirusios 1897 m. kapas ir paminklas.
Paluknio seniūniją iš visų pusių supa nuostabūs pušynai. Ypatingą grožį kraštovaizdžiui suteikia Luknos, Merkio ir Žvirgždos upės, vingiuojančios per seniūnijos teritoriją. Čia pat tyvuliuoja penki ežerai. Vienas iš pelningesnių vietinių gyventojų užsiėmimų – grybavimas ir uogavimas. Palukny nuo senų laikų yra pinami krepšiai iš pušinių balanų, kurie itin tinka grybautojams ir kašikėliai, kuriuose nuo senų laikų, palukniečiai įpratę nešti per Šv. Velykas pašventinti maistą į bažnyčią.
Šiandien Paluknyje yra 2 vidurinės mokyklos (Paluknio vidurinė – dėstoma lenkų k. ir Paluknio „Medeinos“ – dėstoma lietuvių k.), vaikų darželis, biblioteka, paštas, ambulatorija, gaisrinė, girininkija, 2 pakelės kioskai, motelis „Maldis“, 2 parduotuvės, degalinė, Vilniaus aeroklubas, sienos apsaugos aviacijos bazė, skraidymo mokymo centras.
Paluknio, Madžiūnų ir Mamavio kaimuose įrengtas gatvių apšvietimas. Rūpestingų parapijiečių aukų ir rėmėjų lėšų dėka, iš ūkinio pastato prie bažnyčios įrengta jauki salė, kuria naudojasi bendruomenė.
Nuo seno palukniečiai dirbo žemės ūkyje. Dėl mažo našumo žemių pelningiausia buvo ir yra pieno gamyba. Prieš 20-17 metų įsikūrusios medienos apdirbimo įmonės sėkmingai dirba ir šiandien. Įsikūrusi skerdykla sėkmingai vystosi. Dalis seniūnijos gyventojų puoselėja tradicinį žemės ūkį.
Dėl patogaus susisiekimo su Vilniumi, palei magistralinį kelią A4 esančiame Madžiūnų kaime įsiskūrė kelios gamybinės įmonės, kuriose dirba vietos gyventojai.
Seniūnijos teritorijoje veikia kaimo turizmo paslaugas teikianti „Justino sodyba“.

Seniūnijos teritorijoje veikia apie 18 įmonių. Stambiausios jų: ŽŪB „Pjūklas“, UAB „Medarvitas“, UAB „Aonidė“, UAB „Fenolita“, vienintelė rajone veikianti ŽŪB ,,Merkys“, Č. Zachaževskio IĮ. Pastarųjų dviejų bendrovių produkcija atitinka Europos sąjungos standartus.

Paluknio seniūnija nuo 2004 metų glaudžiai bendradarbiauja su Welslebeno (Vokietija) seniūnija. 2005 metais bendradarbiavimo sutartis pasirašyta su Rokietnicos (Lenkija) seniūnija. Daugiau kaip 10 metų palukniečiai draugauja su Vengoževo (Lenkija) miesto etnografiniu muziejumi bei liaudies ansamblio „Zacišuki“ nariais. Draugiškus ryšius palaikome taip su Gura Slonska (Góra Śląska, Lenkija) miesto valdžia ir bendruomene. 2008 metais bendradarbiavimo sutartis pasirašyta su Primorje (Kaliningrado sritis) gyvenvietės deputatų tarybos atstovais.
Palukny kasmet švenčiamos jau tradicinėmis tapusios šventės: Užgavėnės, Joninės, Paluknio šventė, Grybų šventė „Paluknio baravykas”.
Paluknio grybautojų komanda ,,Krembliai" kiekvienais metais dalyvauja respublikinėje grybų šventėje Varėnoje ir jau keturius kartus yra tapusi grybavimo čempionato nugalėtoja.

Palukny yra susibūręs lenkų liaudies dainų ir šokių ansamblis ,,Poluknianie“, įkurtas 1989 metais. Ansamblio repertuare senosios močiučių dainos, lenkų liaudies dainos ir šokiai, taip pat Trakų krašto poetės Barbaros Sidorovič žodžiais sukurtos dainos. Dainų tematika: savo krašto, patriotinės, karo laikotarpio, jumoristinės. Taip pat dainuoja lietuviškas dainas.  ,,Poluknianie“ dalyvauja įvairių tradicinių švenčių atgaivinimo projekte – „Vėlykinis lalavimas“, „Rugiapjūtė“, „Piršlybos“...
Ansamblio dalyviai – įvairaus amžiaus ir profesijos žmonės: pensininkai, studentai, mokytojai......
Šiuo metu ansamblyje dainuoja ir šoka 28 žmonės.
Kolektyvui vadovauja muzikė Renata Joknienė ir choreografė Ivona Grigienė

Paluknį garsina ir vokalinis ansamblis, susibūręs 2002 metais.
Ansamblio dalyvės veda ir organizuoja įvairius renginius.
Pastaraisiais metais ansamblis nuolat koncertuoja gimtajame Paluknyje, Trakų rajone, daugelyje festivalių Lenkijos respublikos miestuose: Góra Śląska, Pogranicze, Suchowola, Węgorzewo, Ostróda. Ansamblis taip pat pamėgtas ir dažnai kviečiamas groti įvairių jubiliejų, krikštynų, vestuvių pokyliuose. Repertuarą sudaro lietuvių, lenkų, rusų, italų, ukrainiečių populiarios šiuolaikinės dainos.
Ansamblyje dainuoja Ivona Grigienė, Renata Joknienė, Agnieška Ščiglo.

2002 metais aktyviausi palukniečiai susibūrė ir užregistravo vietos bendruomenę „Dienmedis”. Jos pirmininke tada tapo mokytoja Anželika Bagdanavičienė. Nuo 2007 metų pirmininkės vairą perėmė Alina Rizgelienė.
2009 m. Bendruomenė „Dienmedis” įstojo į Trakų krašto VVG, o 2010 m. tapo Kaimo tinklo nariais.
2010 m. narių skaičius užaugo iki 25.
Bendruomenės pagrindiniai tikslai yra : skatinti pilietinės visuomenės kūrimąsi Paluknio apylinkėse, formuoti gyventojų bendruomeninio gyvenimo tradicijas ir papročius, atstovauti bendruomenės narių interesams ir juos ginti.

Trakų rajono savivaldybės merė

Edita Rudelienė