Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
27282930310102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31010203040506
Sausis
    2022     
Bendra informacija

Vaiko teisių apsaugos skyriaus pagrindinės funkcijos yra:

1. Konsultuoti ir teikti metodinę paramą tėvams, pedagogams, įvairioms institucijoms vaiko teisių apsaugos, teisės pažeidimų prevencijos klausimais.
2. Kreiptis į teisėsaugos institucijas, kad asmenims, keliantiems grėsmę vaiko saugumui ir sveikatai, įstatymų nustatyta tvarka būtų taikomos civilinės, administracinės ar baudžiamojo poveikio priemonės.
3. Kreiptis į teismą dėl laikino, neterminuoto tėvų valdžios apribojimo, vaikų ir tėvų atskyrimo, nuolatinės globos nustatymo.
4. Dalyvauti nepilnamečių apklausose policijoje, prokuratūroje, teisme.
5. Tirti šeimos aplinką, išklausyti vaiką, teikti teismams išvadas dėl vaiko gyvenamosios vietos, bendravimo laiko su vaiku nustatymo, išlaikymo, vaiko turtinių interesų ir kt .
6. Rūpintis be tėvų globos likusiais vaikais : organizuoti globą (rūpybą ), ieškoti vaikams  globėjų ( rūpintojų).
7. Atlikti nuolatinės ir laikinosios globos priežiūrą šeimose, institucijose, šeimynose.
8. Kaupti ir sisteminti informaciją apie vaikus, kurie įstatymų numatyta tvarka gali būti įvaikinami, ir konsultuoti asmenis įvaikinimo klausimais, vertinti šeimos motyvaciją, dalyvauti teisme.
9. Teikti administracijos direktoriui pasiūlymą įrašyti šeimą į vaikus auginančių socialinės rizikos aplinkoje šeimų sąrašą ir išbraukti iš jo, tvarkyti šių šeimų ir jų vaikų apskaitą;

10. Išduoti pažymas teismui dėl nekilnojamo turto pardavimo, įkeitimo, dovanojimo asmenims, turintiems nepilnamečių vaikų.
11. Tarpininkauti įstatymų nustatyta tvarka nepilnamečiams išduodant asmens tapatybės dokumentus.
12. Tarpininkauti asmenims, pageidaujantiems  pasiimti vaikus iš vaikų globos namų į savo šeimą bendrauti savaitgaliais, švenčių ir atostogų dienomis.
13. Bendradarbiauti su švietimo, gydymo įstaigomis, policija ir kitomis teisėsaugos institucijomis, nevyriausybinėmis organizacijomis, rengiant ir įgyvendinant   tikslines priemones, susijusias su vaiko teisių apsauga, teisės pažeidimų prevencija.

Į Vaiko teisių apsaugos skyrių kreipiamasi jei :

  • žinote apie vaikų fizinį, seksualinį išnaudojimą, smurtą prieš vaikus;
  • žinote apie neprižiūrimus, vienus paliktus vaikus, šeimas, kuriose girtaujama, vartojami narkotikai ir nesirūpinama vaikais;
  • vaikas liko našlaitis arba be tėvų globos;
  • norite globoti (rūpintis) arba įsivaikinti vaiką;
  • norite įkeisti, parduoti, dovanoti nekilnojamąjį turtą (turint nepilnamečių vaikų). *
  •  reikalinga konsultacija vaikų teisių, pareigų, atsakomybės klausimais.
  • Norint gauti dokumentą dėl nekilnojamo turto sandorio, būtina turėti asmens ir turto dokumentus, atvykti į VTAS turi pats savininkas (savininkai) arba įgaliotas atstovas, turintis notaro patvirtintą įgaliojimą.

Drąsiai skambink į „Pagalbos vaikams liniją"   11-61-11  www.pagalbavaikams.lt

Lietuvoje jau veikia bendras visoje Europos Sąjungoje pagalbos vaikams linijos numeris  11 61 11. Ir vaikai, ir suaugusieji, paskambinę juo, gali tikėtis ne tik išklausymo, patarimų, bet ir pagalbos iš tarnybų, su kuriomis bendradarbiaujama. Šis numeris nemokamas visiems skambinantiesiems iš mobiliojo ryšio tinklų „Bitė", „Omnitel" ir „Tele 2".

Skambučiai yra visiškai konfidencialūs - informaciją apie skambutį gaus tik tos tarnybos ar asmenys, į kuriuos vaiko sutikimu kreipsis linijos konsultantai.

Į skambučius profesionalūs konsultantai atsiliepia darbo dienomis nuo 11 iki 19 val. Kitu paros metu skambinantieji informuojami, kada paslauga naudotis, kur galima gauti pagalbą tuo metu, kai paslauga neteikiama.

Norintiems gauti pažymą dėl nekilnojamojo turto įkeitimo, pardavimo, dovanojimo, taip pat dėl palikimo priėjimo vaiko vardu

Kai kuriais atvejais, parduodant, įkeičiant, mainant ar dovanojant nekilnojamąjį turtą, kuris yra šeimos turtas, ir šeimoje yra nepilnamečių vaikų, teismui reikia pateikti Vaiko teisių apsaugos tarnybos pažymą.

LR CK 3.85 str. 2 d.:

„Jeigu sutuoktiniai turi nepilnamečių vaikų, nekilnojamo daikto, kuris yra šeimos turtas, sandoriams sudaryti būtinas teismo leidimas".

LR CPK 582 str. 4 d.:

„Kai sprendžiamas klausimas, susijęs su vaiko teisėmis, leidimo išdavimo klausimą teismas turi spręsti atsižvelgdamas išimtinai į vaiko interesus. Kai sprendžiamas klausimas dėl leidimo perleisti nuosavybės teisę į šeimos turtą, šeimos turtą įkeisti ar kitaip suvaržyti teises į jį, teismas, atsižvelgdamas į aplinkybes, turi teisę reikalauti, kad pareiškėjas pateiktų įrodymus, patvirtinančius šeimos turtinę padėtį (pajamas, santaupas, kitą turtą, prievoles), duomenis apie perleidžiamą šeimos turtą, duomenis iš vaiko teisių apsaugos tarnybos apie vaiko tėvus, taip pat būsimo sandorio preliminarias sąlygas ir jo įvykdymo galimybes bei vaiko teisių apsaugos galimybes sandorio neįvykdymo atveju ir kitus įrodymus".

LR CK 3.188 str. 1d.:

„Be išankstinio teismo leidimo tėvai neturi teisės perleisti, įkeisti savo nepilnamečių vaikų turtą ar kitaip suvaržyti teises į jį; savo nepilnamečių vaikų vardu priimti ar atsisakyti priimti palikimą ir kt."

LR Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo 4 str. 1 d. 5 p.:

„Tėvai, kiti teisėti vaiko atstovai, valstybės, vietos savivaldos ir visuomenės institucijos, kiti fiziniai ir juridiniai asmenys privalo laikytis šių nuostatų bei principų:

- nė vienas vaikas negali būti paliktas be gyvenamojo būsto, minimalių pragyvenimo lėšų ir globos ar rūpybos"

LR Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo 12 str. 4 d.:

„Vaikui nuosavybės teise priklausančiu turtu tėvai ar kiti teisėti vaiko atstovai gali disponuoti tik turėdami vaiko teisių apsaugos institucijos išvadą, kad tokie sandoriai neprieštarauja vaiko interesams."


Pažymai dėl nekilnojamojo turto įkeitimo, pardavimo, dovanojimo gauti Vaiko teisių apsaugos tarnybai reikia pateikti:

- nustatytos formos prašymą;

- savo paso kopiją;

- vaikų gimimo liudijimų kopijas;

- pažymas apie pajamas;

- pažymą apie parduodamą, įkeičiamą, dovanojamą nekilnojamą turtą;

- preliminarios sutarties kopiją apie kitą įgyjamą būstą.

 

Pažymai dėl palikimo priėmimo vaiko vardu gauti Vaiko teisių apsaugos tarnybai reikia pateikti:

-  nustatytos formos prašymą;

- savo paso kopiją;

- vaikų gimimo liudijimų kopijas;

- vaiko motinos/tėvo mirties liudijimo kopiją;

- pažymą apie priimamą nekilnojamą turtą;

- testamento kopiją .

 

 

Trakų rajono savivaldybės merė

Edita Rudelienė